Dabmar Lighting GM611-L30-30K Cast Alum Post Top Fixture 85V-265V E26 LED 30W 30K
GM611-L30-65K Cast Alum Post Top Fixture 85V-265V E26 LED 30W 65K
Shipping Icon
Free Shipping Eligible
Shipping calculated at checkout.
Select Finish:
The Dabmar Lighting GM611-L30-30K Cast Alum Post Top Fixture 85V-265V E26 LED 30W 30K is a post light.Includes verified details such as bulb base E26 Base, bulb included Yes.
GM611-L30-30K Cast Alum Post Top Fixture 85V-265V E26 LED 30W 30K
  • Brand: Dabmar Lighting
  • Product Type: Post Light
  • Model/SKU: GM611-L30-30K
  • Material: Aluminium/Polycarbonate
  • Height: 35.5
  • Width: ["22"]
  • Depth: 30.92
  • Voltage: ["85V-265V"]
  • Wattage: 30W
  • Bulb Base: E26 Base
  • Bulb Included: Yes
  • Color Temperature: LED 30K
  • Glass/Shade Finish: White, Heat Resistant, Convex Polycarbonate Lens
  • Cast Aluminium Post Light
  • White, Heat Resistant, Convex Polycarbonate Lens
  • 30W LED 30K
  • E26 Base
  • Height: 35.50"
  • Width: 22.00"
  • Depth: 30.92"
  • Wired with UL Listed Wire
  • UL Approved For Wet location
Additional Dabmar Product Information
pdf-icon.pngDabmar GM611-L30-30K Specifications
Dabmar Lighting WarrantyDabmar Lighting Warranty
Dabmar LightingShop All Dabmar Lighting Products
Do not use prints made from this website to mark distances.
Available in 2 Select Finish
This product is listed under the following manufacturer numbers.
SKU Select Finish Price
Description
  • Brand: Dabmar Lighting
  • Product Type: Post Light
  • Model/SKU: GM611-L30-30K
  • Height: 35.5
  • Width: ["22"]
  • Voltage: ["85V-265V"]
  • Wattage: 30W
  • Bulb Base: E26 Base
  • Bulb Included: Yes
  • Color Temperature: LED 30K
  • Cast Aluminium Post Light
  • 30W LED 30K
  • E26 Base
  • Height: 35.50"
  • Width: 22.00"
  • Depth: 30.92"
  • Wired with UL Listed Wire
  • UL Approved For Wet location
Specifications
  • Weight
    13.65 lb
  • SKU
    GM611-L30-30K
  • Brand
    Dabmar Lighting
  • Function
    Outdoor Post Light Fixture
  • Material
    Aluminium/Polycarbonate
  • Country Of Origin
    China
  • Configuration
  • Finish
    Black, Verde Green
  • Free Shipping
    Yes
  • Function
    Outdoor Post Light Fixture
  • Material
    Aluminium/Polycarbonate
  • Bulb Base
  • Bulb Included
    Yes
  • Color Temperature
    LED 30K
  • Depth
    30.92
  • Glass / Shade Finish
  • Voltage
    85V-265V
  • Wattage
    30W
  • Height
    35.5
  • Width
    22
Reviews
Quote Request
Contact us with the products and quantities you want to purchase.
Large order discounts are valid for the product quantities quoted.
Large Order Quote
Request a Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote within 24 hours.
Custom pricing
Bulk order support
Response within 24 hours
Contact Information
Shipping Details
Items
Add the item number and quantity for each product you want quoted.
Questions
Questions
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Shipping and Returns
Flat Rate Shipping Charges and Return Policy
Flat Rate Shipping Charges
Note: Select items and Brands have Free Shipping and will show on product page.
  • Cart Total 299.00 and up = Free Shipping
Need to a make a return or report a damaged shipment?
We do ask that your return meets the following rules:
  • RGA request must be made within 60 days of receiving your order.
  • Products are in original packaging.
  • Products have not been installed or used.
  • Clearance returns are not accepted.
FAQ
Do I pay a restocking fee?
All returns are subject to a 15% restocking fee.