Dabmar Lighting DW3560-L24-RGBW Cast Alum Up and Down Wall Fixture 85V-265V E26 2X LED 12W RGBW
Cast Alum Up And Down Wall Fixture 85V-265V E26 2X Led 12W Rgbw
Shipping Icon
Free Shipping Eligible
Shipping calculated at checkout.
Select Finish:
The Dabmar Lighting DW3560-L24-RGBW Cast Alum Up and Down Wall Fixture 85V-265V E26 2X LED 12W RGBW is a outdoor wall sconce.Includes verified details such as bulb base E26 Base, bulb included Yes.
DW3560-L24-RGBW Cast Alum Up and Down Wall Fixture 85V-265V E26 2X LED 12W RGBW
  • Brand: Dabmar Lighting
  • Product Type: Outdoor Wall Sconce
  • Model/SKU: DW3560-L24-RGBW
  • Material: Aluminum/Polycarbonate
  • Height: 14.5
  • Width: ["4.38"]
  • Depth: 5.63
  • Voltage: ["85V-265V"]
  • Wattage: 24W
  • Bulb Base: E26 Base
  • Bulb Included: Yes
  • Color Temperature: LED RGBW
  • Glass/Shade Finish: Clear, Heat Resistant, Polycarbonate Lens
  • Cast Aluminium Wall Light
  • Clear, Heat Resistant, Polycarbonate Lens
  • 2X LED 12W RGBW
  • E26 Base
  • Height: 14.50"
  • Width: 4.38"
  • Depth: 5.63"
  • Wired with UL Listed Wire
  • UL Approved for Wet Location
Additional Dabmar Product Information
pdf-icon.pngDabmar DW3560-L24-RGBW Specifications
Dabmar Lighting WarrantyDabmar Lighting Warranty
Dabmar LightingShop All Dabmar Lighting Products
Do not use prints made from this website to mark distances.
Available in 4 Select Finish
This product is listed under the following manufacturer numbers.
SKU Select Finish Price
Description
  • Brand: Dabmar Lighting
  • Model/SKU: DW3560-L24-RGBW
  • Height: 14.5
  • Width: ["4.38"]
  • Voltage: ["85V-265V"]
  • Wattage: 24W
  • Bulb Base: E26 Base
  • Bulb Included: Yes
  • Color Temperature: LED RGBW
  • Cast Aluminium Wall Light
  • 2X LED 12W RGBW
  • E26 Base
  • Height: 14.50"
  • Width: 4.38"
  • Depth: 5.63"
  • Wired with UL Listed Wire
  • UL Approved for Wet Location
Specifications
  • Weight
    3.0 lb
  • SKU
    DW3560-L24-RGBW
  • Brand
    Dabmar Lighting
  • Function
    Outdoor Wall Light Fixture
  • Material
    Aluminum/Polycarbonate
  • UPC/ISBN
  • Country Of Origin
    China
  • Configuration
  • Finish
    Black, Bronze, Verde Green, White
  • Free Shipping
    Yes
  • Function
    Outdoor Wall Light Fixture
  • Material
    Aluminum/Polycarbonate
  • Bulb Base
  • Bulb Included
    Yes
  • Color Temperature
    LED RGBW
  • Depth
    5.63
  • Glass / Shade Finish
  • Voltage
    85V-265V
  • Wattage
    24W
  • Height
    14.5
  • Width
    4.38
Reviews
Quote Request
Contact us with the products and quantities you want to purchase.
Large order discounts are valid for the product quantities quoted.
Large Order Quote
Request a Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote within 24 hours.
Custom pricing
Bulk order support
Response within 24 hours
Contact Information
Shipping Details
Items
Add the item number and quantity for each product you want quoted.
Questions
Questions
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Shipping and Returns
Flat Rate Shipping Charges and Return Policy
Flat Rate Shipping Charges
Note: Select items and Brands have Free Shipping and will show on product page.
  • Cart Total 299.00 and up = Free Shipping
Need to a make a return or report a damaged shipment?
We do ask that your return meets the following rules:
  • RGA request must be made within 60 days of receiving your order.
  • Products are in original packaging.
  • Products have not been installed or used.
  • Clearance returns are not accepted.
FAQ
Do I pay a restocking fee?
All returns are subject to a 15% restocking fee.