Dabmar Lighting DSL1014-L12-40K Cast Alum Hooded Step Light 120V-277V G24 LED 12W 40K
Cast Alum Hooded Step Light 120V-277V G24 Led 12W 40K
Shipping calculated at checkout.
Select Finish:
The Dabmar Lighting DSL1014-L12-40K Cast Alum Hooded Step Light 120V-277V G24 LED 12W 40K is a outdoor step light.Includes verified details such as bulb included Yes, bulb base G24 Base.
DSL1014-L12-40K Cast Alum Hooded Step Light 120V-277V G24 LED 12W 40K
  • Brand: Dabmar Lighting
  • Product Type: Outdoor Step Light
  • Model/SKU: DSL1014-L12-40K
  • Material: Aluminum/Plastic
  • Height: 4.95
  • Width: ["9"]
  • Depth: 3.8
  • Voltage: ["120V-277V"]
  • Wattage: 12W
  • Bulb Base: G24 Base
  • Bulb Included: Yes
  • Color Temperature: LED 40K
  • Glass/Shade Finish: White, Heat Resistant, Plastic Lens
  • Cast Aluminium Step Light
  • White, Heat Resistant, Plastic Lens
  • 12W LED 40K
  • G24 Base
  • Height: 4.95"
  • Width: 9.00"
  • Depth: 3.80"
  • Wired with UL Listed Wire
  • UL Approved For Wet Location
Additional Dabmar Product Information
pdf-icon.pngDabmar DSL1014-L12-40K Specifications
Dabmar Lighting WarrantyDabmar Lighting Warranty
Dabmar LightingShop All Dabmar Lighting Products
Do not use prints made from this website to mark distances.
Available in 4 Select Finish
This product is listed under the following manufacturer numbers.
SKU Select Finish Price
Description
  • Brand: Dabmar Lighting
  • Model/SKU: DSL1014-L12-40K
  • Material: Aluminum/Plastic
  • Width: ["9"]
  • Depth: 3.8
  • Voltage: ["120V-277V"]
  • Wattage: 12W
  • Bulb Base: G24 Base
  • Bulb Included: Yes
  • Color Temperature: LED 40K
  • Cast Aluminium Step Light
  • 12W LED 40K
  • G24 Base
  • Height: 4.95"
  • Width: 9.00"
  • Depth: 3.80"
  • Wired with UL Listed Wire
  • UL Approved For Wet Location
Specifications
  • Weight
    2.4 lb
  • SKU
    DSL1014-L12-40K
  • Brand
    Dabmar Lighting
  • Function
    Outdoor Step Light
  • Material
    Aluminum/Plastic
  • UPC/ISBN
  • Country Of Origin
    China
  • Configuration
  • Finish
    Black, Bronze, Verde Green, White
  • Function
    Outdoor Step Light
  • Material
    Aluminum/Plastic
  • Bulb Base
  • Bulb Included
    Yes
  • Color Temperature
    LED 40K
  • Depth
    3.8
  • Glass / Shade Finish
  • Voltage
    120V-277V
  • Wattage
    12W
  • Height
    4.95
  • Width
    9
Reviews
Quote Request
Contact us with the products and quantities you want to purchase.
Large order discounts are valid for the product quantities quoted.
Large Order Quote
Request a Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote within 24 hours.
Custom pricing
Bulk order support
Response within 24 hours
Contact Information
Shipping Details
Items
Add the item number and quantity for each product you want quoted.
Questions
Questions
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Shipping and Returns
Flat Rate Shipping Charges and Return Policy
Flat Rate Shipping Charges
Note: Select items and Brands have Free Shipping and will show on product page.
  • Cart Total 299.00 and up = Free Shipping
Need to a make a return or report a damaged shipment?
We do ask that your return meets the following rules:
  • RGA request must be made within 60 days of receiving your order.
  • Products are in original packaging.
  • Products have not been installed or used.
  • Clearance returns are not accepted.
FAQ
Do I pay a restocking fee?
All returns are subject to a 15% restocking fee.