Dabmar Lighting DPR51-LB42F-40K Cast Alum Directional Flood Light 100V-277V LB 42W 40K Flood
Cast Alum Directional Flood Light 100V-277V Lb 42W 40K Flood
Shipping calculated at checkout.
Select Finish:
The Dabmar Lighting DPR51-LB42F-40K Cast Alum Directional Flood Light 100V-277V LB 42W 40K Flood is a flood light.Includes verified details such as bulb base LED Board, bulb included Yes.
DPR51-LB42F-40K Cast Alum Directional Flood Light 100V-277V LB 42W 40K Flood
  • Brand: Dabmar Lighting
  • Product Type: Flood Light
  • Model/SKU: DPR51-LB42F-40K
  • Material: Aluminium/Polycarbonate
  • Height: 8.4
  • Width: ["4.5"]
  • Depth: 5.8
  • Voltage: ["100V-277V"]
  • Wattage: 42W
  • Bulb Base: LED Board
  • Bulb Included: Yes
  • Color Temperature: LED 40K
  • Glass/Shade Finish: Clear, Heat Resistant, Polycarbonate Lens
  • Powder Coated Cast Aluminum Flood Light
  • Clear, Heat Resistant, Polycarbonate Lens
  • 42W LED Board 40K
  • LED Board
  • Height: 8.40"
  • Width: 4.50"
  • Depth: 5.80"
  • Wired with UL Listed Wire
  • UL Approved for Wet Location
Additional Dabmar Product Information
pdf-icon.pngDabmar DPR51-LB42F-40K Specifications
Dabmar Lighting WarrantyDabmar Lighting Warranty
Dabmar LightingShop All Dabmar Lighting Products
Do not use prints made from this website to mark distances.
Available in 2 Select Finish
This product is listed under the following manufacturer numbers.
SKU Select Finish Price
Description
  • Brand: Dabmar Lighting
  • Product Type: Flood Light
  • Model/SKU: DPR51-LB42F-40K
  • Height: 8.4
  • Width: ["4.5"]
  • Depth: 5.8
  • Voltage: ["100V-277V"]
  • Wattage: 42W
  • Bulb Base: LED Board
  • Bulb Included: Yes
  • Color Temperature: LED 40K
  • 42W LED Board 40K
  • LED Board
  • Height: 8.40"
  • Width: 4.50"
  • Depth: 5.80"
  • Wired with UL Listed Wire
  • UL Approved for Wet Location
Specifications
  • Weight
    1.5 lb
  • SKU
    DPR51-LB42F-40K
  • Brand
    Dabmar Lighting
  • Function
    Flood Light
  • Material
    Aluminium/Polycarbonate
  • UPC/ISBN
  • Country Of Origin
    China
  • Configuration
  • Finish
    Black, Verde Green
  • Function
    Flood Light
  • Material
    Aluminium/Polycarbonate
  • Bulb Base
  • Bulb Included
    Yes
  • Color Temperature
    LED 40K
  • Depth
    5.8
  • Glass / Shade Finish
  • Voltage
    100V-277V
  • Wattage
    42W
  • Height
    8.4
  • Width
    4.5
Reviews
Quote Request
Contact us with the products and quantities you want to purchase.
Large order discounts are valid for the product quantities quoted.
Large Order Quote
Request a Quote
Fill out the form below and we'll get back to you with a custom quote within 24 hours.
Custom pricing
Bulk order support
Response within 24 hours
Contact Information
Shipping Details
Items
Add the item number and quantity for each product you want quoted.
Questions
Questions
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Shipping and Returns
Flat Rate Shipping Charges and Return Policy
Flat Rate Shipping Charges
Note: Select items and Brands have Free Shipping and will show on product page.
  • Cart Total 299.00 and up = Free Shipping
Need to a make a return or report a damaged shipment?
We do ask that your return meets the following rules:
  • RGA request must be made within 60 days of receiving your order.
  • Products are in original packaging.
  • Products have not been installed or used.
  • Clearance returns are not accepted.
FAQ
Do I pay a restocking fee?
All returns are subject to a 15% restocking fee.